HAU391KBACJ0KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HAU391KBACJ0KR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 1KV N750 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Feature :
High Voltage
Published :
Temperature Coefficient :
N750
Package / Case :
Radial, Disc
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Lead/Base Style :
Straight
Series :
HAU
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
390pF
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
HAU391KBACJ0KR
Vishay HAU391KBACJ0KR
HAU 390pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% N750 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
HAU391KBACJ0KR Overview
Ceramic capacitor is 0.315Dia 8.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -40°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to N750.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.493mm.
HAU391KBACJ0KR Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm