H861R9DZA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H861R9DZA
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 61.9 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Axial
Rated Temperature :
70 °C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Technology :
Metal Film
Failure Rate :
Package / Case :
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
RoHS :
Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Lead Length :
38.1 mm
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.098 Dia x 0.283 L (2.50mm x 7.20mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Tubular
Length :
12.7 mm
Resistance :
250 Ω
Min Operating Temperature :
-65 °C
Surface Mount :
No
Package Length :
7.2 mm
Working Voltage :
350 V
Tolerance :
5 %
Mounting Style :
PCB Mount
Radiation Hardening :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
TE Connectivity
Series :
Holco, Holsworthy
Lead Diameter :
0.6 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Power Rating :
3 W
Package :
Bulk
Packaging :
Tape and Reel
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Packing Method :
Tape
Features :
Pulse Withstanding
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Width :
5.08 mm
Composition :
Wirewound
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Tin
Base Product Number :
H8
Diameter :
4.57 mm
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
250 °C
Number of Terminals :
2
Product Type :
Metal Film Resistors
Datasheets
H861R9DZA
TE Connectivity AMP Connectors H861R9DZA
Through Hole FIXED RESISTOR, 250 Ω, 0.25W, 1/4W, Wirewound,