H71900830000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H71900830000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK 19POS 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Positions Per Level :
19
Number of Levels :
1
Color :
Gray
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Packaging :
Bulk
Current :
8A
Series :
H7
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Voltage :
300V
Wire Gauge :
16-20 AWG
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.197 5.00mm
Housing Material :
Thermoplastic
Mating Orientation :
Horizontal and Vertical with Board
Datasheets
H71900830000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek H71900830000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, Operating Temperature:-40°C~115°C, H71900830000G pinout, H71900830000G datasheet PDF, H71900830000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek H71900830000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin Horizontal and Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 16-20 AWG H7