H70510830000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H70510830000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK 5POS 7.5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Mating Orientation :
Horizontal and Vertical with Board
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage :
300V
Mounting Type :
Through Hole, Kinked Pin
Housing Material :
Thermoplastic
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Current :
8A
Positions Per Level :
5
Series :
H7
Wire Gauge :
16-20 AWG
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color :
Gray
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Levels :
1
Datasheets
H70510830000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek H70510830000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Kinked Pin, H70510830000G pinout, H70510830000G datasheet PDF, H70510830000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek H70510830000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.295 7.50mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Kinked Pin Horizontal and Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 16-20 AWG H7