H60300801000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H60300801000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Packaging :
Bulk
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Wire Termination :
Screwless - Push Button Clamp
Pitch :
0.197 5.00mm
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Wire Gauge :
12-20 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Mounting Type :
Through Hole
Current :
11A
Color :
Gray
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Positions Per Level :
3
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Voltage :
300V
Series :
H6
Number of Levels :
1
Datasheets
H60300801000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek H60300801000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:300V, H60300801000G pinout, H60300801000G datasheet PDF, H60300801000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek H60300801000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 12-20 AWG H6