H416R9BZA
Mfr.Part #
H416R9BZA
Description
RES 16.9 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Type :
Precision Resistor
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
RoHS :
Details
Features :
Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Size / Dimension :
0.146 Dia x 0.394 L (3.70mm x 10.00mm)
Axial
Height - Seated (Max) :
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Termination Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Diameter :
3.7 mm
TE Connectivity
Length :
10.5 mm
Resistance :
16.9 Ohms
Technology :
Metal Film
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Bulk
Tolerance :
±0.1%
Product :
Metal Film Resistors - Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Category :
Voltage Rating :
350 V
Base Product Number :
H4
Product Type :
Metal Film Resistors
Datasheets
H416R9BZA
TE Connectivity AMP Connectors H416R9BZA
16.9 Ohms, 0.5W, 1/2W, Metal Film,