H2C-SB-AC110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H2C-SB-AC110
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY TIME DELAY 6HRS 6A 250V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Time Delay Relays
Relay Type :
Mechanical Relay
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Contact Rating @ Voltage :
6A @ 250VAC
Circuit :
SPDT (1 Form C)
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Series :
H2C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Delay Time :
0.2 Sec ~ 6 Hrs
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Socketable
Published :
Function :
On-Delay
Voltage - Supply :
110VAC
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)