H11P-SHF-AA(P)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H11P-SHF-AA(P)
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 11POS 2.50MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Pitch :
0.098 2.50mm
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Natural
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Termination :
Crimp
Series :
NH
Number of Rows :
1
Connector Type :
Receptacle
Datasheets
H11P-SHF-AA(P)
JST H11P-SHF-AA(P)
1 Rows Receptacle Bulk Natural 11 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp NH
H11P-SHF-AA(P) Overview
H11P-SHF-AA(P) Features
NH series
H11P-SHF-AA(P) Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
H11P-SHF-AA(P) Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM