H11A1-X006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H11A1-X006
Manufacturer
Vishay
Package / Case
6-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
150mW
Mount :
Through Hole
Max Output Voltage :
70V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
6-DIP
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
3μs, 3μs
Voltage - Output (Max) :
70V
Current - Output / Channel :
50mA
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Vce Saturation (Max) :
400mV
Output Current per Channel :
50mA
Forward Voltage :
1.1V
Max Operating Temperature :
100°C
Current Transfer Ratio (Min) :
50% @ 10mA
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.1V
Number of Channels :
1
Input Type :
DC
Max Collector Current :
100mA
Published :
Collector Emitter Saturation Voltage :
400mV
Current - DC Forward (If) (Max) :
60mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
30V
Package / Case :
6-DIP (0.300, 7.62mm)
Max Input Current :
60mA
Output Type :
Transistor with Base
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
6
Datasheets
H11A1-X006
Introducing Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Vishay H11A1-X006 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~100°C, Number of Channels:1, Package / Case:6-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:6, H11A1-X006 pinout, H11A1-X006 datasheet PDF, H11A1-X006 amp .Beyond Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Vishay H11A1-X006 ,we also offer LTV-814S-TA1, LTV-827S-TA1, LTV-814HS-TA1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.