GX-HL15BI-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GX-HL15BI-P
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 6.7MM MOD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Output Type :
PNP-NC, 3-Wire
Termination Style :
Cable Leads
Housing :
PBT
Sensing Distance :
0.264 (6.7mm)
Shielding :
Unshielded
Termination :
Connector
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Height :
16.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sensor Type :
Inductive
Factory Lead Time :
8 Weeks
Body Breadth :
15 mm
Ingress Protection :
IP68
Response Frequency :
150Hz
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Voltage - Supply :
12V~24V
Package / Case :
Module
Series :
GX
Measurement Range-Max :
6.7 mm
Body Length or Diameter :
26mm
Indicator :
LED
Reach Compliance Code :
Unknown
Material - Body :
Plastic
Datasheets
GX-HL15BI-P
Panasonic GX-HL15BI-P
12V~24V Inductive Module GX Series Plastic Cable Leads Module
GX-HL15BI-P Overview
GX-HL15BI-P Features
GX Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.264 (6.7mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 150Hz
Measurement Range-Max: 6.7 mm