GX-F15AI-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GX-F15AI-P
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 4.2MM MOD
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Mount :
CABLE
Shielding :
Unshielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Connector
Package / Case :
Module
Body Length or Diameter :
15mm
Sensing Distance :
0.165 (4.2mm)
Body Breadth :
8 mm
Ingress Protection :
IP68
Indicator :
LED
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Factory Lead Time :
8 Weeks
Material - Body :
Plastic
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Series :
GX
Sensor Type :
Inductive
Body Height :
31.5mm
Measurement Range-Max :
4.2 mm
Housing :
PBT
Response Frequency :
250Hz
Voltage - Supply :
12V~24V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Cable Leads
Published :
2010
Datasheets
GX-F15AI-P
Panasonic GX-F15AI-P
12V~24V Inductive Module GX Series Plastic Cable Leads Module
GX-F15AI-P Overview
GX-F15AI-P Features
GX Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.165 (4.2mm)
Voltage - Supply: 12V~24V
Response Frequency: 250Hz
Measurement Range-Max: 4.2 mm