GVHRSF-14V-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GVHRSF-14V-S
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 14POS 1.25MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Natural
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pitch :
0.049 1.25mm
Published :
Number of Rows :
1
Total Number of Contacts :
14
IEC Conformance :
No
Contact Termination :
Crimp
Filter Feature :
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
MIL Conformance :
Connector Type :
Receptacle
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Series :
GVH
DIN Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
14
Packaging :
Bulk
Datasheets
GVHRSF-14V-S
JST GVHRSF-14V-S
1 Rows Receptacle Bulk Natural 14 Positions Free Hanging (In-Line), Right Angle Female Socket Crimp GVH
GVHRSF-14V-S Overview
GVHRSF-14V-S Features
GVH series
GVHRSF-14V-S Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
GVHRSF-14V-S Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM