GTS030-24-28S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GTS030-24-28S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 24P SOLDER CUP
Stock
431
In Stock :
431
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
24-28
Published :
2005
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Neoprene
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Silver
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
24
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Datasheets
GTS030-24-28S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTS030-24-28S Overview
GTS030-24-28S Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTS030-24-28S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTS030-24-28S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER