GTC08F36-52S-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GTC08F36-52S-LC
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG HSNG FMALE 52POS R/A
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Published :
Insert Material :
Neoprene
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
REACH SVHC :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-C-5015
Number of Positions :
52
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Silver
Contact Size :
16
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
GTC08F36-52S-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle Chromate over Cadmium 52 Positions Bulk Reverse Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included GT, MIL-5015 Derivative
GTC08F36-52S-LC Overview
GTC08F36-52S-LC Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC08F36-52S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC08F36-52S-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT