GTC08F32-25S-LC
Mfr.Part #
GTC08F32-25S-LC
Description
CONN PLUG HSNG FMALE 25POS R/A
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Unshielded
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
12
Shell Material :
Aluminum Alloy
Bulk
Contact Type :
Datasheets
GTC08F32-25S-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle Chromate over Cadmium 25 Positions Bulk Reverse Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included GT, MIL-5015 Derivative
GTC08F32-25S-LC Overview
GTC08F32-25S-LC Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC08F32-25S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC08F32-25S-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT