GTC07R-32-25S
Mfr.Part #
GTC07R-32-25S
Description
CONN RCPT FMALE 25P SILVER CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Factory Lead Time :
16 Weeks
Non-RoHS Compliant
Published :
25
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
GT, MIL-5015 Derivative
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Neoprene
Contact Finish - Mating :
Silver
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
GTC07R-32-25S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 25 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC07R-32-25S Overview
GTC07R-32-25S Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC07R-32-25S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC07R-32-25S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER