GTC06R40-35S-LC
Mfr.Part #
GTC06R40-35S-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 35POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
35
Type :
For Female Sockets
Gender :
Male
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
GT, MIL-5015 Derivative
Published :
Insert Material :
Neoprene
Contact Plating :
Silver
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Contact Size :
12
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Datasheets
GTC06R40-35S-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 35 Positions Bulk Reverse Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included GT, MIL-5015 Derivative
GTC06R40-35S-LC Overview
GTC06R40-35S-LC Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06R40-35S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06R40-35S-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT