GTC06CFGG-24-28S
Mfr.Part #
GTC06CFGG-24-28S
Description
CONN PLUG FMALE 24P SILVER CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Silver
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Cable Opening :
0.610 ~ 0.937 (15.49mm ~ 23.80mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Number of Positions :
24
Reverse Bayonet Lock
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Datasheets
GTC06CFGG-24-28S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC06CFGG-24-28S Overview
GTC06CFGG-24-28S Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06CFGG-24-28S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06CFGG-24-28S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER