GTC06CFGG-24-28P
Mfr.Part #
GTC06CFGG-24-28P
Description
CONN PLUG MALE 24P SILVER CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
24
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Reverse Bayonet Lock
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Silver
Cable Opening :
0.610 ~ 0.937 (15.49mm ~ 23.80mm)
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Shell Size - Insert :
24-28
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
GTC06CFGG-24-28P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC06CFGG-24-28P Overview
GTC06CFGG-24-28P Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06CFGG-24-28P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06CFGG-24-28P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER