GTC06CF-24-28PW
Mfr.Part #
GTC06CF-24-28PW
Description
CONN PLUG MALE 24P SILVER CRIMP
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Cable Opening :
0.610 ~ 0.937 (15.49mm ~ 23.80mm)
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Pin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Shielding :
Unshielded
Orientation :
W
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Silver
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
24
Insert Material :
Neoprene
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Datasheets
GTC06CF-24-28PW
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk W Reverse Bayonet Lock
GTC06CF-24-28PW Overview
GTC06CF-24-28PW Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06CF-24-28PW Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06CF-24-28PW Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER