GTC06AF-40-35PW
Mfr.Part #
GTC06AF-40-35PW
Description
CONN PLUG MALE 35P SILVER CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Silver
Number of Positions :
35
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Neoprene
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Datasheets
GTC06AF-40-35PW
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 35 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk W Reverse Bayonet Lock
GTC06AF-40-35PW Overview
GTC06AF-40-35PW Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06AF-40-35PW Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06AF-40-35PW Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER