GTC06AF-40-35P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GTC06AF-40-35P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 35P SILVER CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Published :
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
35
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Color :
Olive Drab
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Style :
Pin
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Neoprene
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
GTC06AF-40-35P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 35 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC06AF-40-35P Overview
GTC06AF-40-35P Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06AF-40-35P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06AF-40-35P Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER