GTC06AF-36-52S
Mfr.Part #
GTC06AF-36-52S
Description
CONN PLUG FMALE 52P SILVER CRIMP
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
52
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Silver
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
GTC06AF-36-52S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 52 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC06AF-36-52S Overview
GTC06AF-36-52S Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06AF-36-52S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06AF-36-52S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER