GTC06AF-32-25S
Mfr.Part #
GTC06AF-32-25S
Description
CONN PLUG FMALE 25P SILVER CRIMP
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
25
Contact Style :
Socket
Contact Finish - Mating :
Silver
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Color :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
Male
Termination :
GT, MIL-5015 Derivative
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
GTC06AF-32-25S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 25 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC06AF-32-25S Overview
GTC06AF-32-25S Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06AF-32-25S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06AF-32-25S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER