GTC06AF-28-16P
Mfr.Part #
GTC06AF-28-16P
Description
CONN PLUG MALE 20P SILVER CRIMP
Stock
63
In Stock :
63
Datasheets
GTC06AF-28-16P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 20 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC06AF-28-16P Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the GT, MIL-5015 Derivative Series.Devices with 16 pins are available.In many ways, its Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~125°C Operating Temperature.
GTC06AF-28-16P Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06AF-28-16P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06AF-28-16P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER