GTC06AF-24-28S
Mfr.Part #
GTC06AF-24-28S
Description
CONN PLUG FMALE 24P SILVER CRIMP
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
24
Contact Style :
Socket
N (Normal)
Mount :
Free Hanging
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Neoprene
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
GTC06AF-24-28S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC06AF-24-28S Overview
GTC06AF-24-28S Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06AF-24-28S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06AF-24-28S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER