GTC06A40-35S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GTC06A40-35S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
GT 35C 35#12 SKT PLUG
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Housing Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
35
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Neoprene
Contact Size :
12
Body Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Male
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
GTC06A40-35S
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 35 Positions Bulk Reverse Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included GT, MIL-5015 Derivative
GTC06A40-35S-LC Overview
GTC06A40-35S-LC Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC06A40-35S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC06A40-35S-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER