GTC030R-14S-7P
Mfr.Part #
GTC030R-14S-7P
Description
CONN RCPT MALE 3POS SILVER CRIMP
Stock
280
In Stock :
280
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Silver
Depth :
30mm
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Backshell
Insert Material :
Neoprene
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
14S-7
Contact Style :
Pin
Published :
2005
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Number of Positions :
3
Length :
50mm
Datasheets
GTC030R-14S-7P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 3 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC030R-14S-7P Overview
GTC030R-14S-7P Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC030R-14S-7P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC030R-14S-7P Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER