GTC030AF28-16PW
Mfr.Part #
GTC030AF28-16PW
Description
GT 20C 20#16 PIN RECP WALL RM
Stock
53
In Stock :
53
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
16
Datasheets
GTC030AF28-16PW
MIL SERIES CONNECTOR
GTC030AF28-16PW Overview
Packaging for this item is MIL SERIES CONNECTOR.Devices with 16 pins are available.
GTC030AF28-16PW Features
GTC030AF28-16PW Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC030AF28-16PW Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER