GTC030-24-28S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GTC030-24-28S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 24P SILVER CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Neoprene
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
33.8mm
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
24-28
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Published :
2005
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Depth :
44.5mm
Datasheets
GTC030-24-28S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC030-24-28S Overview
GTC030-24-28S Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC030-24-28S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC030-24-28S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER