GTC02R-32-25S(014)(B30)
Mfr.Part #
GTC02R-32-25S(014)(B30)
Description
CONN RCPT FMALE 25POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Termination :
Reverse Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Nickel
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Cable Opening :
1.882 (47.80mm)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
25
Receptacle, Female Sockets Nickel Panel Mount 25 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC02R-32-25S(014)(B30) Overview
GTC02R-32-25S(014)(B30) Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC02R-32-25S(014)(B30) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC02R-32-25S(014)(B30) Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER