GTC02R-24-28S(025)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GTC02R-24-28S(025)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 24P SILVER CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Black
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Silver
Applications :
Aerospace, Marine, Mass Transit, Military
Insert Material :
Neoprene
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Cable Opening :
1.390 (35.30mm)
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Number of Positions :
24
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Flange
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Silver Black Zinc Cobalt Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
GTC02R-24-28S(025) Overview
GTC02R-24-28S(025) Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC02R-24-28S(025) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC02R-24-28S(025) Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER