GTC01A32-25S-LC
Mfr.Part #
GTC01A32-25S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 25POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
GT, MIL-5015 Derivative
Contact Size :
12
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
25
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Neoprene
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
GTC01A32-25S-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 25 Positions Bulk Reverse Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included GT, MIL-5015 Derivative
GTC01A32-25S-LC Overview
GTC01A32-25S-LC Features
GT, MIL-5015 Derivative series
GTC01A32-25S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
GTC01A32-25S-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT