GTB10-N1212
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GTB10-N1212
Manufacturer
SICK
Description
SENSOR PROXIMITY 950MM NPN
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Connection Method :
CABLE
Cable Length :
78.74 2m
Response Time :
500μs
Operating Temperature :
-30°C~60°C TA
Sensing Distance :
0.787 ~ 37.402 (20mm ~ 950mm)
Voltage - Supply :
10V~30V
Adjustment Type :
Adjustable, 5-Turn Potentiometer
Output Configuration :
NPN
Ingress Protection :
IP67
Sensing Method :
Proximity
Light Source :
Red (625nm)
Series :
G10
Factory Lead Time :
3 Weeks
Datasheets
GTB10-N1212
10V~30V G10 Series Adjustable, 5-Turn Potentiometer Proximity -30°C~60°C TA
GTB10-N1212 Overview
It is recommended to set the temperature of a photoelectric sensor to -30°C~60°C TA in order to ensure reliable operation. Circuits or systems that use these components should have a voltage of 10V~30V. Sensors with a response time of 500μs are considered ideal.
GTB10-N1212 Features
Sensing Distance: 0.787 ~ 37.402 (20mm ~ 950mm)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -30°C~60°C TA
G10 Series
GTB10-N1212 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
GTB10-N1212 Photoelectric Sensors applications.
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL