GT7-26DS-HU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GT7-26DS-HU
Manufacturer
Hirose
Description
CONN SOCKET HSG 26POS
Stock
90
In Stock :
90
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2018
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Contact Termination :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
26
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
2
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Gray
Series :
GT7
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Latch Lock
Contact Type :
Female Socket
Mating Contact Pitch :
0.118 inch
Factory Lead Time :
10 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Contact Finish - Mating :
Tin
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Socket
Total Number of Contacts :
26
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
GT7-26DS-HU
Hirose GT7-26DS-HU
2 Rows Socket Bulk Gray 26 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp GT7
GT7-26DS-HU Overview
GT7-26DS-HU Features
GT7 series
GT7-26DS-HU Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
GT7-26DS-HU Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM