GT25-24DP-2.2H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GT25-24DP-2.2H
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD R/A 24POS 2.2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mixed Contacts :
No
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
IEC Conformance :
No
Color :
Grey
Number of Positions :
24
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Insulation Height :
0.500 12.70mm
DIN Conformance :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.118 (3.00mm)
Current Rating (Amps) :
3A
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Number of Conductors :
ONE
Feature :
Solder Retention
Total Number of Contacts :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Contact Pitch :
0.087 inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shell Finish :
Tin
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Header
Series :
GT25
Number of Rows :
2
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Length - Mating :
0.220 5.59mm
Empty Shell :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions Loaded :
All
Contact Resistance :
30mOhm
Style :
Board to Cable/Wire
Pbfree Code :
yes
Number Of PCB Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Shape :
Square
Filter Feature :
Insulation Color :
Gray
MIL Conformance :
Pitch - Mating :
0.087 2.20mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Datasheets
GT25-24DP-2.2H
Hirose GT25-24DP-2.2H
GT25 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polyphenylene Sulfide (PPS) 24-Position Board to Cable/Wire 0.500 12.70mm Height