GSOT36-HG3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GSOT36-HG3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Breakdown Voltage :
43V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V Max
Reverse Standoff Voltage :
36V
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Unidirectional Channels :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power Line Protection :
No
Termination :
SMD/SMT
Capacitance @ Frequency :
52pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) :
39V
Weight :
8.788352mg
Configuration :
Single
Published :
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
248W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
71V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Elements :
1
Polarity :
Bidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Peak Pulse Current :
3.5A
Number of Terminations :
3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.5A 8/20μs
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Peak Pulse Power :
248W