GSOT36-G3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GSOT36-G3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Peak Pulse Power :
248W
Mount :
Surface Mount
Weight :
8.788352mg
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Capacitance :
52pF
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
71V
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
43V
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V Max
Peak Pulse Current :
3.5A
Number of Terminations :
3
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Capacitance @ Frequency :
52pF @ 1MHz
Termination :
SMD/SMT
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.5A 8/20μs
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Terminal Form :
Gull wing
Power Line Protection :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
39V
Number of Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
36V
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ