GSIB15A20-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GSIB15A20-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
4-SIP, GSIB-5S
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 200V 3.5A GSIB-5S
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Forward Current :
3.5A
Published :
Average Rectified Current :
15A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
4
Number of Elements :
1
Pin Count :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
20mm
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
JESD-609 Code :
e3
Length :
30mm
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Max Surge Current :
200A
Number of Phases :
1
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
Forward Voltage :
1V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Width :
4.6mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Single Phase
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 7.5A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 200V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Reverse Current :
10μA
Package / Case :
4-SIP, GSIB-5S
Case Connection :
Isolated
Element Configuration :
Single
Datasheets
GSIB15A20-E3/45
Vishay GSIB15A20-E3/45
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 200V 1V @ 7.5A 4-Termination 1-Phase 4-SIP, GSIB-5S Tube
GSIB15A20-E3/45 Overview
A total of 4 pins are present on it.The device operates at 3.5A forward voltage.Basically, it's an electronic component that comes in a 4-SIP, GSIB-5S package.Bridge rectifier is important to monBridge rectifieror the reverse leakage current and not allow Bridge rectifier to exceed 10μA.This device is mounted in the Through Hole position.Keeping it at -55°C~150°C TJ ensures its normal operation.A surge current should not exceed 200A and should be monitored.In order to power this device, there is a reverse voltage peak of 10μA.
GSIB15A20-E3/45 Features
4 pin count
3.5A forward voltage
forward voltage of 3.5A
4-SIP, GSIB-5S package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
GSIB15A20-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GSIB15A20-E3/45 applications of bridge rectifiers.
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A