GRT21BC8YA475ME13L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRT21BC8YA475ME13L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 35V X6S 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
35V
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X6S
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
yes
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.4478mm
Series :
GRT
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Multilayer :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
4.7μF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X6S
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Murata Electronics GRT21BC8YA475ME13L
GRT 4.7μF 35V Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRT21BC8YA475ME13L Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is X6S and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
GRT21BC8YA475ME13L Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm