GRT155R61E474KE01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRT155R61E474KE01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.47µF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X5R
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Tolerance :
±10%
Series :
GRT
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Murata Electronics GRT155R61E474KE01D
GRT 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)