GRT155C80G225KE13D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRT155C80G225KE13D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 4V X6S 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Murata
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Height - Seated (Max) :
Height :
0.5 mm
Qualification :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
4V
Packaging :
Cut Tape
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
X6S
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Features :
Capacitance :
2.2 μF
Brand :
Temperature Coefficient :
X6S
Length :
1 mm
Subcategory :
Capacitors
Width :
0.5 mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product :
Automotive MLCCs
Series :
GRT
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
Standard
GRT 2.2 μF 4V Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 105°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)