GRT033C71C104KE01D
Mfr.Part #
GRT033C71C104KE01D
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7S 0201
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Lead Style :
ECCN (US) :
EAR99
GRT
Product Length (mm) :
0.6
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Murata
Tolerance :
10%
Microwave Application :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Qualification :
AEC-Q200
Product Length :
0.6 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting :
Surface Mount
Product Width :
0.3 mm
Termination Style :
Pad
Product Status :
Active
Voltage :
16VDC
Applications :
Automotive
Capacitance Value :
0.1uF
Construction :
Flat
HTS :
Termination :
Standard
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Width :
0.3 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Height :
0.3 mm
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
X7S
Capacitance :
0.1 uF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Height (mm) :
0.3
Ratings :
AEC-Q200
Dissipation Factor (%) :
12.5
Product :
Automotive MLCCs
Packaging :
Tape and Reel
Length :
0.6 mm
Capacitance Tolerance :
10%
Product Weight (g) :
Subcategory :
Capacitors
Product Depth (mm) :
0.3
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Dielectric :
X7S
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRT033C71C104KE01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0201, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:16VDC, GRT033C71C104KE01D pinout, GRT033C71C104KE01D datasheet PDF, GRT033C71C104KE01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRT033C71C104KE01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRT033C71C104KE01D
GRT 0.1 uF 16V Ceramic Capacitor 10% X7S 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201