GRT0335C1H151FA02D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRT0335C1H151FA02D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Failure Rate :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Dielectric :
C0G
Termination :
Standard
Voltage :
50VDC
Product Status :
Active
Series :
GRT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
Flat
Height Tolerance (mm) :
±0.03
Microwave Application :
No
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Depth Tolerance (mm) :
±0.03
Length :
0.6 mm
Product :
Automotive MLCCs
Length Tolerance (mm) :
Capacitance :
150 pF
Product Length (mm) :
0.6
Tolerance :
1%
Case Style :
Ceramic Chip
Product Weight (g) :
Capacitance Value :
150pF
Mounting :
Surface Mount
Width :
0.3 mm
RoHS :
Details
Product Depth (mm) :
0.3
Voltage - Rated :
50V
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Applications :
Automotive
Height - Seated (Max) :
Murata
Lead Style :
Number of Terminals :
2
Qualification :
AEC-Q200
Product Height (mm) :
0.3
Termination Style :
Pad
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
ECCN (US) :
EAR99
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
0.3 mm
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Brand :
HTS :
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRT0335C1H151FA02D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0201, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRT0335C1H151FA02D pinout, GRT0335C1H151FA02D datasheet PDF, GRT0335C1H151FA02D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRT0335C1H151FA02D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
GRT 150 pF 50V Ceramic Capacitor 1% C0G, NP0 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201