GRS-4011-0016
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRS-4011-0016
Manufacturer
CW Industries
Package / Case
125
Datasheet
Download
Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Manufacturer :
CW Industries
Product Category :
Circuit :
SPST
Center Contact Plating :
Silver
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Contact Resistance :
0.01mOhm
Current Rating :
16A
Body Breadth :
12.7 mm
Housing Material :
Nylon
Dielectric Withstanding Voltage :
2500VAC V
Actuator Length :
0.23 inch
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color - Actuator/Cap :
Black
Actuator Marking :
No Marking
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Mechanical Life :
25,000 Cycles
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
0.75HP@250VAC
Body Length or Diameter :
18.923mm
Electrical Life :
25,000 Cycles
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Package / Case :
125
Length - Termination :
0.34 inch
Actuator Type :
Concave (Curved)
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Switch Function :
On-Off
Current Rating (Amps) :
16A AC
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
125V
Body Height :
11.684mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC
Actuator Material :
Nylon
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 12.90mm