GRM32ER72A105MA01K
Mfr.Part #
GRM32ER72A105MA01K
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1210
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
GRM
Depth :
2.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.2mm
Thickness :
2.6924mm
Voltage - Rated DC :
100V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Mount :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
2.5mm
Murata Electronics GRM32ER72A105MA01K
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
GRM32ER72A105MA01K Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM32ER72A105MA01K Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V