GRM32ER71H475MA88L
Mfr.Part #
GRM32ER71H475MA88L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Series :
GRM
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Length :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.5mm
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.106 2.70mm
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
4.7μF
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Thickness :
2.6924mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.5mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Murata Electronics GRM32ER71H475MA88L
GRM 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
GRM32ER71H475MA88L Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM32ER71H475MA88L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V