GRM32ER61A226KA65K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM32ER61A226KA65K
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
10V
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitance :
22µF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Length :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Dielectric :
X5R
HTS Code :
Pbfree Code :
Thickness :
2.5mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
GRM32ER61A226KA65K
Murata Electronics GRM32ER61A226KA65K
22μF 10V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
GRM32ER61A226KA65K Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM32ER61A226KA65K Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V