GRM32ER60G337ME05L
Mfr.Part #
GRM32ER60G337ME05L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330UF 4V X5R 1210
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±20%
Thickness :
2.794mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated DC :
4V
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
GRM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
330µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Multilayer :
yes
Murata Electronics GRM32ER60G337ME05L
GRM 330μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)