GRM31MR72A183KA01L
Mfr.Part #
GRM31MR72A183KA01L
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
950μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6002mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
1.2446mm
Capacitance :
0.018μF
Series :
GRM
Murata Electronics GRM31MR72A183KA01L
GRM 0.018μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)